Przewóz roweru w autobusie i tramwaju

Dziś kilka słów o przewożeniu rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W każdym mieście czy miejscowości lokalny przewoźnik ma swój regulamin, którego teoretycznie powinni przestrzegać kierowcy oraz kontrolerzy biletów. W większości przypadków fragment regulaminu mówiący o przewozie rowerów brzmi podobnie jak w łódzkim MPK:
Zabronione jest przewożenie: przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym podróżnym przez uszkodzenie lub zabrudzenie ich ciała lub odzieży.”


W zasadzie ten zapis zamyka wszelką dyskusję. Rower niestety jest w stanie wyrządzić szkodę innym podróżującym – najłatwiej przez ubrudzenie odzieży. Oczywiście wszystko zależy od kierowcy pojazdu.

Rower w autobusie
Z tego co wiem, w Łodzi kierowcy jeżeli wiedzą, że na trasie nie będzie zbyt wielkiego ruchu, pozwalają wsiąść z rowerem. Jeżeli zaś będzie chciało się jechać o 8 rano ruchliwą trasą, może się nie zgodzić, przewidując duży ścisk w pojeździe. Jest to w sumie uzasadnione i lepiej się w takim przypadku nie kłócić.

Gdy już uda nam się komunikacją miejską przejechać, należy pamiętać o skasowaniu biletu (zwykle w cenie ulgowego biletu) za rower (traktowany jako bagaż).

W Polsce jesteśmy sto lat za Murzynami i nadal w temacie rowerów mamy wiele, wiele (wiele) do nadrobienia. W Australii (i myślę, że nie tylko tam) jeżdżą specjalne autobusy, które mają specjalne uchwyty dla rowerów zamontowane (co w sumie sensowne) z przodu (chciałoby się napisać: na masce) autobusu.

Jak zabrać rower do autobusu
Myślę, że na takie rozwiązania jeszcze trochę będzie trzeba u nas poczekać.

Spodobał Ci się ten wpis?

Zapisz się na newsletter, otrzymasz informacje o nowych rowerowych artykułach.

Otrzymasz również e-book "10 sprytnych rowerowych porad".

 
 

1 komentarz

  • Wrzesień 24, 2012

    Anonymous

    Anonim generalizuje zachowania ludzi. Rozumiem że w jego mniemaniu ktoś kto jest „za duży” powinien chodzić na piechotę a nie korzystać z autobusu czy też tramwaju, gdyż zajmuje 3 miejsca zamiast jednego, a na kolejnym przystanku przecież mogą wsiąść 2 kobiety z wózkami lub grupa pasażerów i zrobi się tłok! Jeśli ktoś uiszcza opłatę za przewóz (osób czy bagażu) ma prawo tym środkiem transportu podróżować – a to czy ustąpi miejsca to jego dobra wola i świadczyć będzie to o jego kulturze osobistej. Widoczna niechęć do rowerzystów przemienia się w faszyzm! Rozumiem że wg „anonima” do MPK maja wstęp tylko osoby szczupłe, pachnące oraz ciche za okazaniem karty klubowej. Proponuje „anonimie” zrobić symulację komputerową – miejsce 8 osób zajmuje chyba tandem z sakwami.

Zostaw komentarz